56 medlemmer med i nabohjælp

14. april 2015: 61 af grundejerforeningens medlemmer har nu  tilmeldt sig foreningens Nabohjælp-ordning.

Ordningen går ud på, at man i et lukket forum på hjemmesiden giver sine kontaktoplysninger, så naboer og andre sommerhusejere kan kontakte én, hvis de bemærker, at der er noget galt ved ens sommerhus, såsom tegn efter indbrud. Foraet tilgås fra topbjælken på forsiden af hjemmesiden.

Ordningen administreres af bestyrelsen. Tilmelding til ordningen kræver på grund af registerlovgningen en skriftlig tilladelse fra den enkelte. Blanket til tilmeldingen kan fås ved henvendelse til foreningens kasserer Henning Quist, henningquistnielsen@gmail.com.

Derefter får du tilsendt en mail med et password til Nabohjælp-siden. Password’et er genereret af it-programmet, så det er praktisk med det samme at ændre det til et bedre huskeligt password.

Selv huskelige passwords kan dog glemmes. Sker dét, så send en mail til isc@dr.dk. Så sender vi et nyt.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *